KasaPopara

F1,Music,Software,Clips,Fun,Games & Everything What You Need
 
HomeCalendarGalleryПрашања/ОдговориБарајРегистрирајте сеЧленовиЧленски групиВлез

Share
 

 Fiksiranje na eden od najgolemite problemi vo Windows-ot

Go down 
АвторПорака
Admin
Admin
Admin
Admin

Male
Број на мислења : 181
Localisation : In The Middle of Nowhere
Registration date : 2007-06-22

Fiksiranje na eden od najgolemite problemi vo Windows-ot Empty
ПишувањеПредмет: Fiksiranje na eden od najgolemite problemi vo Windows-ot   Fiksiranje na eden od najgolemite problemi vo Windows-ot Icon_minitimeСаб Jул 14, 2007 12:11 pm

Кога работите на Windows често се случува скоро кај 90% од корисниците по извесно време од инсталацијата на оперативниот систем да ги изгубат (да не ги чувствуваат) перформансите на своето пц. Тоа е поради автоматското стартување на одредени .dll фајлови кои ги освежуваат сервисите кои се стартувани и воедно покреваат одредени процеси. Сето ова е предизвикано од работењето на svchost.exe процесот на вашиот оперативен систем, а којшто се стартува во сите креирани корисници. Работата на овој процес доведува до 100% искористеност на CPU како и доста голема зафатеност на РАМ меморијата. Инаку овој процес се контролира од msi.dll фајлот и е последица на изменет код во самиот фајл. Оваа измена настанува при вчитување на разни видео формати како и од самата инсталација на месинџери. Имено тоа е баг на мајкрософт кој е направен поради обидот да се заштити вметнување и гледање на пиратски видеа како и форсирањето за користење на Windows Live Mesingerot. Сепак поради барање и совети од експерти како и од компаниите кои произведуваат компоненти за пц, мајкрософт пушта фикс за ова чудо. Овој фикс може да го симнете и инсталирате од Knowledge Base на мајкрософт број 927891 или еве линк http://support.microsoft.com/kb/927891
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот http://rapidnet.macedonianforum.net
 
Fiksiranje na eden od najgolemite problemi vo Windows-ot
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
KasaPopara :: Internet,Computers & Technology :: Kompjuteri :: OS-
Отиди до: