KasaPopara
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KasaPopara

F1,Music,Software,Clips,Fun,Games & Everything What You Need
 
HomeGalleryБарајLatest imagesРегистрирајте сеВлез

 

 Ima li Skopje Normalen Noken Zivot

Go down 
+2
summerlove
Don_Kihot
6 posters
АвторПорака
Don_Kihot
Medium Member
Medium Member
Don_Kihot


Male
Број на мислења : 37
Localisation : In The Middle od Nowhere!
Registration date : 2007-07-10

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeСре Jул 18, 2007 6:54 am

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Resize10
Цитат :

Приказната е филмска. Луѓе заразени со ХИВ им се одмаздуваат на
скопските тинејџери на тој начин што самите се боцкаат, а потоа во
метежот на журките и во дискотеките бараат жртви, ги боцкаат со истите игли и така им ја пренесуваат болеста. Оваа гласина се појави по една неодамнешна журка, а се „тврди“ дека слична ситуација имало и во една позната скопска дискотека.Необичната гласина прерасна во мала паника откако се најде на интернет. За неа проговори еден посетител на форумот на порталот „Кајгана“.Гласината доби уште повознемирувачка верзија, според која станува збор за организирана секта или група фрустрирани луѓе заразени од смртоносната болест.
Според ова сценарио, станува збор за заговор на шест или седум лица заболени од СИДА, кои влегуваат по дискотеките со игли и со жилети, се приближуваат само до девојки и ги боцкаат или сечат за да им ја пренесат болеста. Потоа на девојките им испраќаат пораки по телефон, потсетувајќи ги дека се заразени.
-Мене ми кажа една пријателка дека нејзината другарка била заразена пред четири дена и добила порака по телефон „Добредојде во клубот на
ХИВ-позитивните“. Вчера, пак, слушнав дека веќе се заразени 15 луѓе. Ме фаќа страв, бидејќи јас работам во кафуле и колку и да мислам дека ова е некаква фора или невкусна шега, сепак, секој што доаѓа тука на кафе и зборува за тоа, ме фаќа страв. Си мислам, што ако е вистина? - вели една млада девојка од Скопје.
И група тинејџери што навечер се забавуваат со своето друштво во Градскиот парк велат дека слушнале за опасниот заговор. Повеќето од нив велат дека извесно време нема да го посетуваат паркот, додека не се расчистат работите.
- Страв ми е да одам во парк. Не сум видел некој да шета со игли или со жилети, но сите зборуваат за тоа. Пред три дена полицајци дошле пред паркот со хермелини. Можеби биле таму за да ја пронајдат групата што ги боцка тинејџерите - вели едно 18-годишно момче.
Во МВР, пак, велат дека не добиле ниту една пријава дека некој бил боцнат намерно да добие СИДА. Вечерта кога ги затворале дискотеките поради некомплетни дозволи,полицијата пред паркот привела 17 тинејџери кои го нарушиле јавниот ред и мир, но ниту еден од нив не бил пријавен дека намерно шири болест.
Иако малкумина од младите веруваат во вистинитоста на овие гласини, тие се шират како вирус. Младите бараат некој да објасни што всушност се случува.
- Мислам дека ваквите гласини доаѓаат од луѓе што имаат
предрасуди кон ХИВ-позитивните. Сепак, мислам дека многумина се
исплашени и затоа треба официјално лице да излезе и да каже што е што – вели еден скопски тинејџер.
Од Инфективното одделение во Клинички
центар ни навестија дека денеска ќе ни дадат прецизни информации за
бројот на заболени од СИДА, Сепак, неформално, таму велат дека нема
место за паника и дека гласините се обични бесмислици.
Вратете се на почетокот Go down
summerlove
KasaPopara Team
KasaPopara Team
summerlove


Female
Број на мислења : 177
Age : 34
Localisation : Destination Unknown
Registration date : 2007-07-12

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeПет Jул 20, 2007 2:14 am

tuj u kratovo smo si bezbedni Ima li Skopje Normalen Noken Zivot 470978
Вратете се на почетокот Go down
play boy
Member
Member
play boy


Female
Број на мислења : 140
Age : 34
Localisation : kratovo
Registration date : 2007-07-13

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeВто Jул 31, 2007 7:28 pm

kuti srekicka
Вратете се на почетокот Go down
Padme Amidala
Nejzinoto Visocestvo
Nejzinoto Visocestvo
Padme Amidala


Female
Број на мислења : 24
Age : 33
Localisation : In the sound destination
Registration date : 2007-07-28

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeПон Aвг 06, 2007 9:23 pm

Za normalan nema normalan a za ubav ima ubav
Вратете се на почетокот Go down
http://www.slide.com/r/ZZX2pOSg6j_TqQbTm9iYiT_CZ8nfna1c?previous
play boy
Member
Member
play boy


Female
Број на мислења : 140
Age : 34
Localisation : kratovo
Registration date : 2007-07-13

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeЧет Aвг 09, 2007 8:23 pm

ja ke idu u nedela i ke vidu kolku e ubav pa ke vi kazu
Вратете се на почетокот Go down
Padme Amidala
Nejzinoto Visocestvo
Nejzinoto Visocestvo
Padme Amidala


Female
Број на мислења : 24
Age : 33
Localisation : In the sound destination
Registration date : 2007-07-28

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeПет Aвг 10, 2007 2:10 pm

Aj pa posle pofali se dek si bila so si videla pa nie ke videmo dali ke sakamo tamo da smo ili tuj
Вратете се на почетокот Go down
http://www.slide.com/r/ZZX2pOSg6j_TqQbTm9iYiT_CZ8nfna1c?previous
play boy
Member
Member
play boy


Female
Број на мислења : 140
Age : 34
Localisation : kratovo
Registration date : 2007-07-13

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeПет Aвг 10, 2007 4:30 pm

ovj citat se produzue i u ohrid ne samo u skopje
Вратете се на почетокот Go down
play boy
Member
Member
play boy


Female
Број на мислења : 140
Age : 34
Localisation : kratovo
Registration date : 2007-07-13

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeПет Aвг 10, 2007 4:30 pm

ali u sekoj slucaj ne e normalno
Вратете се на почетокот Go down
Admin
Admin
Admin
Admin


Male
Број на мислења : 181
Localisation : In The Middle of Nowhere
Registration date : 2007-06-22

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeПет Aвг 10, 2007 7:05 pm

Kuti ja bese na Paul Van Dyk veruj mi otvara oci na vrato pozadi !
Вратете се на почетокот Go down
https://rapidnet.macedonianforum.net
panco_vila
V.I.P
V.I.P
panco_vila


Male
Број на мислења : 84
Registration date : 2007-07-12

Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitimeПон Aвг 27, 2007 5:46 am

sva sreca so ovamo nema takvi raboti
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ima li Skopje Normalen Noken Zivot   Ima li Skopje Normalen Noken Zivot Icon_minitime

Вратете се на почетокот Go down
 
Ima li Skopje Normalen Noken Zivot
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
KasaPopara :: Kultura :: Night Life-
Отиди до: